تبلیغات
هزارمردان - خبرهایی از نیروگاه اتمی بوشهر
هزارمردان

مدیر وبلاگ :

خبرهایی از نیروگاه اتمی بوشهر

چهارشنبه 11 اسفند 1389  ساعت: 02:25 ب.ظ

پیمانكار روسی: خارج کردن سوخت نیروگاه بوشهر گامی احتیاطی و ضروری است
شركت دولتی "روس اتم" پیمانكار نیروگاه بوشهر اعلام كرد كه تخلیه‌ی سوخت از قلب نیروگاه اتمی بوشهر را گامی لازم در راستای تامین امنیت می‌شمارد.

شركت دولتی "روس اتم" پیمانكار نیروگاه بوشهر اعلام كرد كه تخلیه‌ی سوخت از قلب نیروگاه اتمی بوشهر را گامی لازم در راستای تامین امنیت می‌شمارد.
سخنگوی کورپوراسیون دولتی انرژی اتمی روسیه موسوم به "روس اتم" روز دوشنبه به خبرگزاری "نووستی" اعلام کرد: خارج‌سازی سوخت از راکتور اتمی نیروگاه بوشهر گام احتیاطی لازم است.
وی افزود: ممکن بود که به خاطر نقص فنی یکی از چهار پمپ، براده و یا تراشه فلزی در کاست‌های سوختی نفوذ کند.
سازمان انرژی اتمی ایران پیش از اعلام کرده بود که تخلیه سوخت یک روند استاندارد محسوب می‌شود.
در عین حال بنابر گزارش روزنامه‌ی نیویورك تایمز، روسیه روز دوشنبه توضیح داد كه چرا سوخت نیروگاه بوشهر در حال خارج شدن از راكتور است.
در این بیانیه كه اولین دلیل رسمی را پس از انتشار اخبار در این‌باره مطرح می‌كند، روس اتم اعلام كرد كه یكی از چهار پمپ خنك كننده‌ی اصلی راكتور دچار آسیب شده است و این آسیب خروج سوخت و انجام یك بازرسی از راكتور و مجتمع‌های سوخت را برای این كه هیچ گونه ذارات فلزی یا چیپ را درخود جای نداده باشند، ضروری است.
بنا به گفته‌ی یك مقام كه به نام وی اشاره‌ای نشده است كشف قطعات فلزی باعث انجام پاكسازی و تاخیر دو ماه در راه‌اندازی خواهد شد.
مایكل لورادینی ـ یك مهندس هسته‌یی دانشگاه ویسكانیسین ـ گفت كه وجود ذرات فلزی در اطراف آب خنك راكتور صدمه‌ای را باعث نمی‌شود اما مانند یك سمپاده عمل می‌كند كه عمر راكتور را كاهش خواهد داد.
او در مصاحبه‌ای گفت: این یك مساله‌ی عملیاتی است.
در بیانیه‌ی روسیه آمده است كه مشكل زمانی مطرح شد كه فشار در راكتور در طول آزمایشات بالا رفت. پمپ لرزید و رابط‌ها شكستند. در نتیجه ذرات فلزی كوچك‌تر از سه میلی‌متر می‌تواند درون پمپ‌های خنك كننده پرتاب شود و در مجمتمع‌های سوخت جای گیرد.
این بیانیه می افزاید: رابط‌ها در شرایط لرزش شدید و فشار ارتعاشی شكستند.
در این بیانیه هم‌چنین آمده است: اگر ذرات فلزی در مجتمع‌های سوخت یافت شوند، مجتمع‌ها شسته خواهند شد، بدنه‌ی راكتور پاكسازی خواهد شد و پس از آن سوخت بار دیگر در راكتور بارگذاری خواهد شد.
این بیانیه می‌گوید كه پمپ دچار اشكال متعلق به سال‌های 1970 و زمانی است كه آلمان غربی ساخت راكتور را آغاز كرد.
روس‌ها كه از سال 1995 ساخت بوشهر را به عهده دارند گفته‌اند كه تجهیزات قدیمی آلمانی آن‌ها را با چالش‌هایی بیش از آن چه پیش‌بینی می‌كردند، روبه‌رو كرده است./منبع:ایسنا
.........
شكستن پمپ، دلیل خروج سوخت نیروگاه بوشهر؟
این اتفاق در شرایطی رخ می دهد كه قرار بود نیروگاه بوشهر پس از چندین دور تأخیر در بهمن‌ماه به بهره‌برداری كامل برسد و علی‌اكبر صالحی، رئیس وقت سازمان انرژی اتمی ایران، از اتصال برق تولیدی این نیروگاه به مدار سراسری در فروردین ۸۹ خبر داده بود.

خبرگزاری رویترز با اشاره به خارج شدن سوخت نیروگاه بوشهر به درخواست روسها مدعی شد: یكی از این متخصصان ایرانی به آژانس اظهار كرده‌ است: به نظر من آنچه رخ داده این است كه پمپ از كار افتاد و نه تنها از كار افتاد بلكه شكست، به طوری كه قطعات فلز هم‌اینك در سراسر سیستم اصلی خنك‌سازی نیروگاه در گردش‌اند.
آژانس بین‌المللی انرژی اتمی روز جمعه در گزارش جدیدی خبر داد سوختی كه اوایل آبان‌ماه جاری به «قلب» راكتور بوشهر منتقل شده‌بود هم‌اینك دوباره از قلب این نیروگاه بیرون آورده شده‌است. 
در گزارش تازه آژانس آمده‌ است كه نگرانی‌ها در مورد حمله بدافزار استاكس‌نت ممكن است علت تعویق در بهره‌برداری از این نخستین نیروگاه هسته‌ای ایران باشد./منبع:آینده
.......
ماموریت تولید نیروگاه بوشهر برای تولید هزار مگاوات برق در لایحه بودجه 90
عضو كمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی در مجلس شورای اسلامی،گفت: طبق ردیف بودجه سال 90، نیروگاه بوشهر از ابتدای سال آینده، مامور تولید 1000 مگاوات برق است.

عضو كمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی در مجلس شورای اسلامی،گفت: طبق ردیف بودجه سال 90، نیروگاه بوشهر از ابتدای سال آینده، مامور تولید 1000 مگاوات برق است.
حسن كامران نماینده مردم اصفهان در مجلس با اشاره به ساختارهای خبری مبنی بر خروج سوخت از قلب نیروگاه بوشهر افزود: طبق لایحه بودجه 90 باید 2000 مگاوات تولید برق در كشور صورت گیرد كه نیروگاه بوشهر مامور تولید 1000 مگاوات آن است.
وی تأكید كرد: ردیف های بودجه باید اجرا شود، هر چند كه با فراز و نشیب‌های فراوان همراه باشد چرا كه ما تابع روسیه یا كشورهای غربی برای راه اندازی نیروگاه بوشهر یا راكتور تهران نیستیم.
كامران افزود: جمهوری اسلامی به دنبال تولید علم و تامین برق كشور است و حاكی از این است كه كشورهای غربی به دنبال غوغاسالاری و هیاهوی تبلیغاتی هستند.
وی گفت: طبق ردیف بودجه سال 90، نیروگاه بوشهر از ابتدای سال آینده مامور تولید 1000 مگاوات برق است./منبع:باشگاه خبرنگاران
........
سوخت بوشهر کجاست؟!
سخنگوی وزارت امور خارجه‌ی ایران اعلام کرد که جمهوری اسلامی هنوز سوخت را از نیروگاه بوشهر خارج نکرده است.

 سخنگوی وزارت امور خارجه‌ی ایران اعلام کرد که جمهوری اسلامی هنوز سوخت را از نیروگاه بوشهر خارج نکرده است.
خبرگزاری رویترز گزارش داد: نماینده‌ی ایران در آژانس بین المللی انرژی اتمی در تاریخ 26 فوریه اعلام کرد که تهران باید سوخت را از رآکتور تنها نیروگاه اتمی این کشور خارج کند.
اما رامین مهمان پرست، سخنگوی وزارت امور خارجه ی ایران به خبرگزاری رویترز گفت: سوخت هسته‌یی هنوز از نیروگاه بوشهر خارج نشده است و این نیروگاه به فعالیت معمول خود ادامه می‌دهد.
وی افزود: ما امیدواریم که روسیه بتواند طبق برنامه عمل کند و نیروگاه بوشهر را سر موقع به شبکه‌ی ملی برق وصل کند.
رویترز افزود: روشن نیست که خروج سوخت احتمالا در چه زمانی انجام خواهد گرفت.
تاخیر بیشتر در راه اندازی نیروگاه بوشهر برای روسیه که می‌خواهد دانش هسته‌یی را به اقتصادهای در حال شکوفایی صادر کند، دردسر ساز خواهد بود./منبع:ایسنا
.........
وزیر خارجه روسیه: مشكل نیروگاه بوشهر فنی است
سرگئی لاوروف تاكید كرد كه مشكل پیش آمده در نیروگاه بوشهر صرفا موضوعی فنی است.

 سرگئی لاوروف تاكید كرد كه مشكل پیش آمده در نیروگاه بوشهر صرفا موضوعی فنی است.
به گزارش خبرگزاری رویترز، سرگئی لاوروف ـ وزیر امور خارجه‌ی روسیه ـ در كنفرانسی خبری در ژنو گفت كه مشكل رآكتور بوشهر " منحصرا" فنی است و او انتظار دارد كه این مساله ظرف سه ماه حل شود.
او اعلام كرد كه تحریم‌های بین‌المللی علیه ایران در صورتی كه تهران "گام‌های مثبت واقعی" برای رفع نگرانی‌های بین‌المللی درباره‌ی برنامه‌ی هسته‌یی بردارد، می‌تواند لغو شود.
وزیر امور خارجه‌ی روسیه با ذكر این كه "ما در پاسخ به گام‌های مثبت واقعی (ایران) ‌باید تدابیری برای ترغیب‌شان اتخاذ كنیم از جمله ضعیف كردن رژیم تحریم‌ها در حالی كه ایران پاسخ ارایه می‌دهد"، تاكید كرد كه مهم است كه ایران به قطعنامه‌های آژانس بین‌المللی انرژی اتمی پاسخ دهد.
روس‌ها كه از سال 1995 ساخت بوشهر را به عهده دارند گفته‌اند كه تجهیزات قدیمی آلمانی آن‌ها را با چالش‌هایی بیش از آن چه پیش‌بینی می‌كردند، روبه‌رو كرده است./منبع:ایسنا
..........
 
 
 
منبع:سایت خبری خلیج فارس بوشهرنوشته شده توسط:

ویرایش:چهارشنبه 11 اسفند 138902:44 ب.ظ

آرشیو

آخرین پستها

نویسندگان

لینکستان

لینکدونی

آمار وبلاگ

  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :

جستجو