تبلیغات
هزارمردان - انرژی هسته ای -قسمت اول
هزارمردان

مدیر وبلاگ :

انرژی هسته ای -قسمت اول

یکشنبه 30 آبان 1389  ساعت: 01:58 ب.ظ

      با نگاهی به خطر ات احتمالی نیروگاه های هسته ای می توان دریافت که هنوز هم نفت و گاز از جمله کم خطرترین انرژی ها در دنیا به شمار می آیند.

       مساله ی نیروگاه چرنوبیل که در سال 1986 اتفاق افتاد، زنگ خطری را به صدا درآورد که به یک شوک عظیم در حوزه ی تولید برق هسته ای تبدیل شد. احتمال نشت تشعشعات اتمی علاوه بر مشکل لاینحل زباله های اتمی ، مردم و نخبگان جامعه را متوجه ی خطری بزرگی کرد که در نزدیکی خانه و شهرشان کمین کرده بود .
      بررسی روند توسعه ی نیروگاه های اتمی در دو دهه گذشته به ما کمک می کند تا درک عمیق تری از واقعیات انرژی هسته ای بدست آوریم و با نیم نگاهی به خطرات استفاده از این انرژی نو با دقت بیشتری پا در این مسیر گذاریم

آمریکا

سهم انرژی هسته ای در تولید انرژی الکتریسیته در کشور آمریکا در سال 70 ، تنها 1.3 درصد کل تولید انرژی الکتریسیته را تشکیل می داد و این سهم در سال 80 به 13.8 درصد افزایش یافت و در سال 90 سهم 18.7 درصد تولید انرژی در این کشور از نیروگاهها ی هسته ای بدست آمد.

با توجه به این روند رشد ، پیش بینی می شد، سهم برق هسته ای در کل تولید الکتریسیته ، در سال 2000 به رقم 22 تا 23 درصد برسد ولی این اتفاق نیفتاد و نیروگاه جدیدی ساخته نشد و تنها دولت آمریکا توانست با افزایش بهره وری از نیروگاه های موجود، سهم 18.7 درصدی انرژی هسته ای را ثابت نگه دارد. که به نظر می رسد این رقم در سال های آتی، با افزایش مصرف کل انرژی و خروج برخی از نیروگاههای قدیمی، به شدت کاهش یابد.

بر اساس آمار آژانس بین المللی انرژی هسته ای ، ظرفیت نیروگاه های برق هسته ای در آمریکا بین سال های 1990 تا 2002 از رشد منفی 0.26 درصد برخوردار بود.
همانگونه که مشاهده می شود تعداد نیروگاه های فعال نیز در حال کم شدن است و این نشان می دهد که جامعه آمریکا ، از افزایش نیروگاه های هسته ای استقبال نمی کند.

آمریکا از دهه ی پنجاه ، نیروگاه احداث نموده است که تا کنون 22 عدد از آنها از مدار خارج شده است. در دهه ی 90 تنها چهار نیروگاه جدید به چرخه ی تولید پیوست.

با توجه به زمان طولانی (15 ساله) که در آمریکا برای ساخت نیروگاه ها صرف می شود، روشن است که این نیرو گاه ها همگی در دهه ی هفتاد برنامه ریزی شده اند و در واقع بر اساس آمار آژانس بین المللی انرژی اتمی ، آمریکا پس از سال 1977، دست به کار ساخت نیروگاه جدیدی نزده است.

گردآوری مطلب:دوست خوبم احمد حسن ابراهیمی-با تشکر از ایشاننوشته شده توسط:

ویرایش:دوشنبه 1 آذر 138909:52 ق.ظ

آرشیو

آخرین پستها

نویسندگان

لینکستان

لینکدونی

آمار وبلاگ

  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :

جستجو